Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Leczenie zębów@pixabay.com
Czy wiesz, że ciąża sprzyja próchnicy? Rozwijające się dziecko zabiera ci cenne minerały, a to osłabia twoje zęby. Gdy jesteś w ciąży stale coś podjadasz, nawet w nocy. Nie zawsze myjesz zęby po zjedzeniu przekąski. Zalegające w jamie ustnej resztki jedzenia niszczą zęby. Poza tym zmiany hormonalne, do jakich dochodzi w twoim organizmie, niekorzystnie wpływają na dziąsła. Mogą się tworzyć tzw. rzekome kieszonki, w których gromadzą się resztki jedzenia i bakterie, a to początek odkładania się płytki nazębnej i tworzenia kamienia. Jeśli dentysta wykryje u ciebie stan zapalny dziąseł lub zmiany próchnicze w zębach, musisz je koniecznie wyleczyć, gdyż zaniedbanie może wpłynąć niekorzystnie na organizm twój i maluszka. Z chorego zęba bakterie mogą się rozprzestrzenić wraz z krwią po całym organizmie i przez łożysko dotrzeć do dziecka.
Leczenie zębów w ciąży – mity i fakty
Leczenie zębów w ciąży obrosło wieloma mitami. Nie wierz w nie. Wszystkie postaramy się dla ciebie obalić.
Czy w czasie ciąży możes stosować znieczulenie stomatologiczne?
Jeśli zawsze korzystałaś u dentysty ze znieczulenia, bo masz niski próg bólu lub zbytnio się stresujesz, to w ciąży jest tak samo. Ważne jest jedynie, by preparat znieczulający nie zawierał środków zwężających naczynia krwionośne.
Czy w ciąży możesz wykonać prześwietlenie rentgenowskie zębów?
Zdjęcie zazwyczaj wykonujesz tylko wtedy, kiedy jest ono niezbędne. Tak samo jest , gdy jesteś w ciąży. Przyszła mama poddawana jest badaniu po nałożeniu ochronnego fartucha. Chroni on dziecko przed ewentualnym wpływem promieniowania.
Czy w trakcie ciąży możesz leczyć kanałowo zęby?
Takie leczenia od zawsze było powiązane z prześwietleniem zęba. Lecz wbrew powszechnym opiniom kobieta w ciąży może mieć robione prześwietlenie rentgenowskie. Bardziej nowoczesne gabinety wyposażone są w endometry – urządzenia służące do pomiaru długości kanałów korzeniowych, całkowicie bezpieczne dla płodu. Poszukaj takiego gabinetu, szczególnie , gdy jesteś w pierwszym trymestrze ciąży. Ważne jest, abyś leczenia kanałowego nie odkładała, gdyż zainfekowana miazga zęba może być źródłem zakażenia, które krwiobiegiem może się przedostać w inne rejony organizmu i być zagrożeniem dla dziecka.
Czy w czasie ciąży możesz usuwać zęby?
Gdy ząb nadaje się jedynie do ekstrakcji, nie ma na co czekać i musisz go usunąć. W drugim trymestrze możesz zęby usuwać spokojnie, natomiast w trzecim i czwartym lepiej skonsultuj to z lekarzem. Gdy po usunięciu zęba konieczne jest podanie antybiotyku lekarz wybiera go z grupy która jest dozwolona podczas ciąży.
Czy możesz w czasie ciąży usunąć kamień nazębny?
Kamień nazębny często podrażnia dziąsła zwiększając ryzyko stanu zapalnego, co zwłaszcza przy ciąży nie jest niewskazane. Usuwanie kamienia narzędziami ręcznymi nie jest zbyt dokładne w przeciwieństwie do usuwania go ultradźwiękami. Ultradźwięki nie mają żadnego szkodliwego wpływu na płód, dlatego nie ma powodów, aby obawiać się ich podczas zabiegu usuwania kamienia.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2016.09.11 18:22
Próchnica u mamy to podobno ryzyko wcześniejszego porodu, słyszałam niedawno.
gocha2323 2016.09.09 23:06
na szczęscie w ciązy nie miałam problemów z zębami, ale po porodzie zaczał mi jeden dokuczać, musiałam Go wyleczyć kanałowo!
Stokrotka 2016.09.09 16:51
Chodziłam do dentysty w ciąży. Znieczuleń nie stosowałam. Pani doktor była bardzo delikatna. Lepiej wyleczyć by zepsute zęby nie były potem problemem
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.